Jak kisić ogórki. Przepis na smaczne ogórki kiszone.

Ogórki kiszone to ogórki otrzymane w wyniku procesu fermentacji mlekowej, dzięki której zyskują swój charakterystyczny smak i bogactwo wartości odżywczych. To zdrowy i smaczny dodatek do obiadu (szczególnie dobrze komponują się z ziemniakami i schabowym czy plackiem po węgiersku), kanapek czy jako zagryzka do alkoholu. Nie może także zabraknąć ich w świątecznej sałatce warzywnej. Kromka chleba posmarowana smalcem i ogórkiem kiszonym to przysmak w niejednym polskim domu.

Ogórki kiszone podobnie jak inne kiszonki mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Są naturalnym priobiotykiem korzystnie wpływającym na układ pokarmowy. Można jeść praktycznie cały rok. Świetnie gaszą pragnienie w okresie letnim. Mają też mnóstwo witamin szczególnie z grupy B, C, E, A i K, którą znaleźć można tylko w fermentowanych produktach. Ogórki kiszone bogate są również w magnez, fosfor oraz potas niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego człowieka. Dzięki dużej zawartości witaminy C przyczyniają się do zwalczania lekkich przeziębień i infekcji. Obok jogurtów są też istotnym składnikiem antybiotykoterapii. Ogórki kiszone pomagają odbudować florę jelitową i chronią układ pokarmowy przed działaniem antybiotyków właśnie.

Sok z kiszonych ogórków to sprawdzone lekarstwo na kaca. Osoby będące na diecie z pewnością docenią też to, że ogórki kiszone są niskokaloryczne.

Jak ogórki do kiszenia wybierać?

Wybór odpowiednich ogórków stanowi gwarancję otrzymania przetworów, które przetrwają w spiżarce cały sezon. Ogórki powinny być świeże, jędrne, bez przebarwień i szkodzeń, twarde na końcach. Najlepsze będą ogórki gruntowe o małej i średniej wielkości, co ułatwi nam układanie ich w słoiku. Unikaj zbyt dużych i przerośniętych, gdyż mają już duże pestki i mogą być puste w środku, co spowoduje, że będą miękkie po ukiszeniu. Podczas zakupu upewnij się, że ogórki nie były pędzone przy użyciu dużej ilości nawozów sztucznych, co może powodować ich psucie. 

Przed kiszeniem ogórków, dokładnie umyj je pod bieżącą wodą.


Jak kisić ogórki, żeby nie były puste w środku?

Podobnie jak w przypadku utrzymania twardości i jędrności, ogórki nie mogą być ułożone w słoiku zbyt luźno. Wiele zależy również od samych ogórków (muszą być twarde i jędrne). Najlepsze będą te małe i młode. Im bardziej szorstka skórka, tym lepiej. Unikaj jednak tych ciemnych, gdyż zwykle intensywna barwa spowodowana jest dużą ilością nawozów sztucznych. Przed włożeniem do słoika dobrze wyszoruj ogórki i namocz w zimnej wodzie. Ogórki kiszone przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu – piwnicy lub specjalnej, domowej spiżarni.

W czym można kisić ogórki?

Ogórki można kisić praktycznie w każdym naczyniu. Najczęściej kisi się je w szklanych słoikach o pojemności ok. 1l. Jest to optymalna ilość do zjedzenia na raz dla całej rodziny. Grunt to dopilnować, by każdy słoik został szczelnie zamknięty. Takie słoiki są łatwe w przechowywaniu przez zimę i z pewnością zmieszczą się  na półce w spiżarce. Gdy potrzebujemy większą ilość świetną opcją do kiszenia są szklane słoje o większej pojemności 5l, 8l czy 10l a także słoje plastikowe PET czy beczki plastikowe. Tradycyjnym naczyniem do kiszenia są naczynia kamionkowe w formie garnków lub beczek. Kiszenie ogórków nie wymaga specjalnych naczyń do kiszenia. Proces fermentacji można nawet przeprowadzić z pomocą plastikowych butelek. Najlepsze do tego są litrowe po mleku lub duże 5-litrowe po wodzie.

Kiszenie ogórków w słoiku krok po kroku

Przepis na ogórki kiszone nie jest zbyt skomplikowany - wystarczy właściwa zalewa, dodatki, odpowiednia temperatura i trochę czasu. Uzyskamy z niego 4 słoiki o pojemności 1l. Dla większej ilości ogórków należy proporcjonalnie zwiększyć ilość składników. 

SKŁADNIKI:

- 2 kg małych ogórków gruntowych

- 2 główki świeżego czosnku

- pęczek kopru z łodygą i nasionami

- korzeń chrzanu i liście

- 2l wrzątku

- 4 łyżki soli kamiennej do przetworów

- można też dać liście dębu, liście czarnej porzeczki, winorośli lub wiśni

- można dodać przyprawy: liście laurowe, ziarna gorczycy białej lub pieprzu czarnego


Zaczynamy od dokładnego umycia ogórków i pozostałych składników, przepłucz koper, chrzan oraz liście (jeśli używasz). Korzeń chrzanu pokrój na mniejsze paski a główki czosnku podziel na ząbki. Wszystkie produkty podziel równo na cztery, by w każdym słoiku znalazła się taka sama ilość dodatków. 

Przygotuj cztery czyste słoiki o pojemności 1l każdy. Słoiki powinny być czyste, a najlepiej wyparzone wrzątkiem. Tak samo zakrętki. Używaj tylko nieuszkodzonych słoików i zakrętek.

Na dno każdego słoika włóż część kopru, czosnku, chrzanu oraz liści chrzanu (albo innych liści jeśli dodajecie) oraz wsyp przyprawy. Zacznij układać ogórki wkładając je pionowa, ja zazwyczaj wkładam je jaśniejszą częścią do dołu, tą bez ogonka. Staraj się upychać ogórki ciasno, by weszło ich jak najwięcej i nie było pomiędzy nimi luzu. Na górę ułóż na płasko kilka najmniejszych ogórków by całkowicie dopełnić słoik. Na górę możesz dodać resztę dodatków. W ten sposób wypełnij wszystkie słoiki.

W międzyczasie przygotuj zalewę z wody i soli. Na każdy wypełniony słoik 1l potrzeba ok. 0,5 litra wody (2 kg ogórków = 2 litry wrzątku oraz 4 łyżki soli kamiennej). Zagotuj dwa litry wody i wsyp do niej cztery łyżki soli kamiennej do przetworów. Mieszaj wodę, aż sól się w niej rozpuści. Pozostaw zalewę do lekkiego ostygnięcia - zalewając ogórki wrzącą solanką możesz pozbawić je wielu wartości odżywczych. Zalewa może być też lekko lub całkowicie schłodzona i ogórki również wyjdą.

Wypełnij zalewą wszystkie słoiki. Lekko wstrząśnij słoikiem, by woda wypełniła wszystkie przestrzenie. Zalewa powinna przykryć ogórki w całości, by żadna część ogórka nie wystawała ponad powierzchnię. Uważaj, by nie zmoczyć przy tym ani zakrętki, ani górnej krawędzi słoików. Gdy tak się stanie należy wytrzeć rant do sucha. Słoiki należy mocno zakręć. Możesz je wtedy odwrócić do góry dnem, owinąć ręcznikiem i zostawić aż całkowicie przestygną (jeśli zalewacie gorącą zalewą). Po przestudzeniu możesz ponownie postawić je zakrętką do góry. Odwracanie słoików do góry dnem nie jest jednak konieczne. W ciągu pierwszych dni kiszenia słoiki same się odpowiednio zawekują. 

Zakręcone słoiki należy odstawić na trzy dni do pomieszczenia w którym będzie około 20 stopni. Po tym czasie można już je przenieść do spiżarki lub piwniczki. Będą gotowe do jedzenia po dwóch, maksymalnie trzech tygodniach. Ważne by stały w ciemnym i chłodnym miejscu - ogórki trzymane w cieple mogą zacząć mocno pracować, przez to puchnąć i robić się w środku puste. W pierwszych dniach kiszenia można zaobserwować buzowanie słoików, mogą lekko syczeć. Solanka może zacząć wyciekać. To normalne i często tak się dzieje, gdy proces kiszenia jest bardziej dynamiczny. Absolutnie nie odkręcaj słoików. Możesz je tylko lekko wytrzeć. 

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password