- today
- label PORADY
- remove_red_eye 529 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Kiszona kapusta to zdrowy i smaczny składnik wielu potraw, bez której nie będzie świątecznego bigosu czy pierogów z kapustą i grzybami. Koreańczycy mają swoją wersję kiszonki czyli Kimchi, przygotowywane najczęściej z kapusty pekińskiej, jednakże u nas powszechnie wykorzystuje się kapustę białą. Kisząc kapustę samodzielnie w domu mamy pewność, że będzie ona zdrowa i pozbawiona dodatku sztucznych środków zakwaszających czy konserwantujących, a cały proces nie przysparza dużych trudności. Przyda się Wam jedynie naczynie na kapustę oraz opcjonalnie worek i szatkownica. Z przygotowanej kiszonki przygotujecie smaczną surówkę do obiadu, kwaśnicę, łazanki, bigos czy pierogi. Zimową porą świetnie pasuje domowy kapuśniak.
Dlaczego warto jeść kiszoną kapustę?
Kapusta zawiera witaminę C, która wspiera układ odpornościowy organizmu. Ten składnik wpływa również korzystnie na wygląd skóry. Poza tym zawiera witaminę A, K, E, a także witaminy z grupy B. Oprócz tego kiszonka jest dobrym źródłem żelaza, potasu, wapnia oraz magnezu. Dzięki bakteriom kwasu mlekowego ma dobroczynny wpływ na układ pokarmowy. Natomiast picie soku z kiszonej kapusty pomaga w problemach trawiennych.
Co potrzeba do kiszenia kapusty?
Aby ukisić kapustę w domu, nie potrzebujesz wyszukanych składników ani narzędzi. Przede wszystkim potrzebne będą główki świeżej kapusty, najlepiej nadają się do tego późne odmiany jak Kamienna Głowa, Novoton, Ramco, Kolia czy Jaguar. Niezbędne będzie także naczynie do kiszenia, tu w zależności od ilości mogą to być drewniane, kamionkowe lub plastikowe beczki o różnej pojemności, a także mniejsze słoje i słoiki plastikowe oraz szklane. Do beczek polecamy zastosowanie foliowych worków do kiszenia. Aby ułatwić pracę, przyda Wam się także szatkownica do kapusty. Możecie wybierać spośród kilku rodzajów. Przykładowo, do małej ilości kapusty nada się krajalnica wielofunkcyjna, którą poszatkujecie również inne warzywa, np. ogórki. Gdy zamierzacie ukisić kapustę w beczce, wybierzcie dużą szatkownicę z szufladką. Z jej wykorzystaniem zrobicie to o wiele szybciej. Do odpowiedniego ubicia poszatkowanej kapusty w beczce możecie wykorzystać także tłuczek do kapusty, np. drewniany. Do kiszonki dla lepszego smaku dodajcie marchew oraz kminek.
W czym można kisić kapustę?
Najpopularniejszym pojemnikiem do kiszenia kapusty jest beczka plastikowa. W zależności od tego, ile kiszonej kapusty potrzebujecie, macie do wyboru beczki o różnej pojemności od 10l do nawet 220l. Wybierzcie odpowiedni rozmiar do własnych potrzeb. Jeśli kiszoną kapustę używacie sporadycznie, optymalnym wyborem będzie beczka 60 l. Jednak gdy planujecie dodawać kiszoną kapustę do wielu różnych dań, np. pierogów, bigosu czy do surówki do obiadu przyda Wam się beczka 120 l. W ten sposób kiszona kapusta będzie często gościć na Waszym stole podczas różnych posiłków, a Wy macie pewność, że wystarczy jej na cały rok. Wciąż popularnym ale coraz mniej spotykanymi naczyniami do kiszenia kapusty są beczki kamionkowe bądź drewniane.
Wypróbujcie również worek na kapustę, który wkłada się do pojemnika. Dzięki temu ochronicie żywność przed zanieczyszczeniami oraz warunkami atmosferycznymi. Natomiast pojemnik zostanie zabezpieczony przed wpływem kwasów powstałych w trakcie kiszenia i nie przejdzie zapachami. Poza tym produkt ten zwiększa szczelność pojemnika, dzięki czemu kiszonka nadaje się do spożycia przez dłuższy czas. Worek do kiszenia kapusty wykorzystacie także do przygotowania ogórków.
Gdy nie macie możliwości przechowywania dużej ilości kiszonej kapusty w piwnicy, możecie wykorzystać słoik PET o wielkości 3l, 5l albo nawet 10 l. Taki pojemnik jest wyposażony w funkcjonalną zakrętkę. Świetnie sprawdza się też słój szklany, który może być również ciekawą dekoracją, np. model z tłoczeniami. Co więcej, produkt wyposażony w rączkę ułatwi Wam przenoszenie naczynia. Ponadto możecie go wykorzystać wielokrotnie, nie tylko do kiszenia kapusty.
Kiszenie kapusty krok po kroku. Przepis
Przede wszystkim wybierajcie twardsze warzywa o średniej wielkości. Kapustę możecie odłożyć na kilka dni w ciemne miejsce. Następnie należy umyć warzywo, usunąć zbędne i zniszczone liście, ale zostawcie kilka ładnych do przykrycia kiszonki. W pierwszej kolejności podzielcie kapustę na ćwiartki. W zależności od upodobań możecie wykroić głąb bądź go zostawić. Następnie w pokrojeniu pomoże Wam szatkownica do kapusty. Przed kiszeniem przygotujcie również naczynia. Dokładnie umyjcie, a także wyparzcie wrzątkiem pojemniki, np. słój szklany.
Gdy uzyskacie już odpowiednią ilość pociętego warzywa, dodajcie do niego soli niejodowanej, np. kamiennej. Jeśli Waszym pojemnikiem jest beczka plastikowa, ubijcie w niej kapustę warstwowo. Przy tej czynności sprawdzi się tłuczek do kapusty. Każdą ugniecioną ilość posypujcie solą. Przyjmuje się następujące proporcje: 1 kg kapusty i 20 g soli. Możecie robić przerwy między ubijaniem, np. półgodzinne. Czynność powtarzajcie do momentu pojawienia się soku.
Gdy skończycie ubijać kapustę, zwróćcie uwagę, czy warzywo dokładnie przylega do ścianek pojemnika. Beczka powinna być wypełniona w 80%, ponieważ mieszanka zwiększy swoją objętość. Następnie przykryjcie kapustę liśćmi, nakryjcie oraz czymś obciążcie. Jeśli Waszym naczyniem jest słoik plastikowy, należy go zakręcić, ale pozostawić dopływ powietrza. Tak przygotowaną kapustę przenieście w ciemne miejsce, gdzie temperatura nie przekracza 19 stopni. Gdy miną 3 dni, należy zrobić w kiszonce otwory za pomocą drewnianej łyżki. Cały proces kiszenia kapusty trwa 10-12 dni.
Komentarze (0)